Excel 2000 - YARDIM MENÜSÜ

2012-01-24 23:38:00
Excel 2000 - YARDIM MENÜSÜ |  görsel 1

YARDIM MENÜSÜ

Office 2000, büyük bir pazara hitap eden bir yazılım programı için şimdiye dek oluşturulmuş en kapsamlı yardım sistemi ile gelmiştir.Yardım sistemi birbirinden bağımsız üç bileşenden oluşmaktadır.
• Kapsamlı bir dizinin de yer aldığı yardım içeriğinin kendisi: Yardım başlıklarının her biri, HTML kodunda yazıldığından dolayı, Web sayfası gibi görünmekte ve davranmaktadır.
• Sihirbazlı yardım adı verilen doğal – dil tabanlı bir arama makinesi: Doğal dil teknolojisi hala emekleme döneminde olmasına rağmen, bazı durumlarda Sihirbazlı yardım, anahtar kelime araştırmalarıyla elde edilemeyen bilgileri bulabilmektedir.
• Office yardımcısı: Yardım bilgileri ile kullanıcı arasında bağ kurmaya çalışan bu “sosyal arayüz” kullanıcının bir rehberi olarak da düşünülebilir.
Bu zengin arabirim araçları topluluğu, aradığınız cevaplara nasıl ulaşabileceğinize ilişkin çeşitli seçenekler sunmaktadır. Örneğin Doğal dil arama makinesinden yararlanmak için Office Yardımcısını kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca Office Yardımcısı ile ya da o olmaksızın anahtar kelimelerden oluşmuş bir listede araştırma yaparak da yardım sistemini kullanabilirsiniz. Eğer On – Line yardım sisteminde aradığınız cevabı bulamazsanız, ileri düzeyde birkaç destek seçeneğine de sahipsiniz.

Office 2000 ; Internet Explorer 4.0 ve Windows 98 ile sahneye çıkan Hypertext Help motorunu ( Hh.exe ) kullanıyor. Tamemen genişletilmiş bu yardım penceresi iki bölüme sahiptir. Sol tarafta yer alan gezinti çerçevesi yardım bilgisine ulaşmak için farklı yöntemler öneren üç sayfa içeriyor. Sağ taraftaki başlık çerçevesi o anda seçili olan başlığın içeriğini görüntülüyor. Yardım penceresinin sol üst tarafında yer alan göster / gizle düğmesi gezinti çerçevesinin gösterilip gösterilmeyeceğini de denetliyor.Ancak varsayılan durumda Office kurulumunda bu görünüme kavuşmak için Office Yardımcısı ile yüzleşmek zorundasınız.

Office Yardımcısını görmek yada F1 tuşuna basmak ve hatta problemin söz konusu olduğu programı açmak zorunda kalmadan yardım dosyalarına doğrudan erişebilirsiniz. Herhangi bir Office Yardım dosyasına anında erişebilmek için bu dosyanın derlenmiş HTML dosyasını araştırın ve bu dosya ismini belirten bir kısayol oluşturun.

Office Yardımcısı: Bir komut hakkında yardım araştırması yapmak için, konuyla ilgili anahtar kelimeleri veya probleminizi yazınız ve Ara düğmesine tıklayınız. Sorgunuzla ilgili altı veya daha fazla sonuç olduğunu varsayarsak, Yardımcı ilk balonda beş cevabı ve bir Daha fazlasına bak düğmesini görüntüler. Daha fazlasına bak düğmesine tıkladığınızda asistan sonraki dört sonucu görüntüler. Asistanın gerçekte kaç tane sonuca ulaştığından bağımsız olarak, bu listedeki dokuz başlığın altında, üzerinde Yukarıdakilerin hiç biri değil, web’de ek yardım ara yazan bir düğme göreceksiniz. Office yardımcısı, Sihirbazlı yardımdan aldığı maksimum dokuz araştırma sonucunu gösterir. Aradığınız cevap bu dokuz madde içerisinde yoksa, otomatik olarak Web’e atlayıp orada araştırma yapmak yerine, Sihirbazlı yardımın size sunabileceği tüm cevaplardan oluşan listeye ulaşmanız gerekecektir.

Sihirbazlı Yardım : Sihirbazlı Yardım Microsoft’un doğal dil yardım arama motoru, sorularınızı tam cümleler halinde veya sadece birkaç anahtar kelime ile belirtmenize imkan sağlar. Office Yardımcısı ve Sihirbazlı Yardım cevapları bulmak için aynı program kodunu kullanır; ikisi arasındaki en büyük fark sorunuza karşılık size verilen cevap sayısıdır.

Bu kısımdan istenilen yardım konuları getirlebilir. İpuçları, Seçenekler gibi özellikler kullanıcının yazım işlemini kolaylaştıracaktır.

Office Yardımcısı kullanılabilir durumda iken Sihirbazlı yardım aracılığıyla iş görmeye çalışmak gereksiz derecede karmaşık bir iştir. Office yardımcısına bir soru yöneltin, Ara düğmesine tıklayın ve bir yardım konusunu seçin. Yardım ekranı karşınıza geldiğinde, gezinti penceresini görüntülemek için Göster düğmesini tıklayın.Sonra da, son olarak, Sihirbazlı yardım sayfasına tıklayın. Şekilde de gördüğünüz gibi, Office yardımcısı ile Sihirbazlı yardım aynı sonuçları, aynı sırada görüntülemektedir, ancak Sihirbazlı yardım listesinin tümünü görüntüler.Eğer Office yardımcısı olmadan çalışmayı tercih ediyorsanız, Yardımcıyı kaldırmadan, araya girmesini önleyebilirsiniz. Office yardımcısına sağ- tıklayın., Seçenekler kısmını seçin ve Office Yardımcısını Kullan kutusundaki onay işaretini kaldırın. Böyle yaptığınızda yardım düğmesine tıkladığınızda yada F1 tuşuna bastığınızda doğrudan yardıma ulaşırsınız. Eğer sihirbazlı yardım ,içindekiler veya dizin seçeneklerini sık olarak kullanıyor ve office yardımcısında elinizin altında bulunmasını istiyorsanız Office Yardımcısını Kullan onay kutusunu işaretleyiniz ve F1 Tuşuna Yanıt Ver kutusundaki onay işaretini de kaldırın.Bu seçeneği kulandığınızda Office yardımcısı görüntülemek için Yardım düğmesine tıklayabilir veya Yardımcı’yı devreden çıkararak doğrudan yardıma ulaşmak için F1 tuşuna basabilirsiniz.

Sorunuzu yazıp Ara düğmesine tıkladığınızda Sihirbazlı yardım görüntülemek için başlık seçin isimli kutuyu işaretler ve her sonucu kendi iç kriterlerine göre sıralar.Sorunuza en yakın cevap olması muhtemel olan sonuc listesinin en başında ve en uzak olan cevap da en sonunda yer alır. Office yardımcısı aranan cevaba en yakın dokuz sonucu görüntüler . Algoritma bir doğal dil sorgusundaki anahtar sözcükleri tanımakta genellikle başarısız olduğundan bu yaklaşık sonuçların sorunuzla hiçbir ilgisi de olmayabilir.

Yardım içerini taramak :Tam bir Office 2000 kurulumu Program Files ( Program Klasörünüzün değişik köşelerine düzinelerce yardım dosyası saçar. Bu dosyaların her birinin az çok mantıksal bir sırada ancak bir kitap rastlayacağınızdan farklı başlıklar halinde düzenlenmiş bir içeriği vardır.

İçindekiler penceresini kullanarak bilgi taramak sıkıcı olabilir.ancak bu şekilde araştırmanız gerektiğinin farkında olmadığınız bilgilere bile ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu liste belirli bir konu ile ilgisi olan ve diğer araştırma tekniklerini kullandığınızda elde edemeyeceğiniz bilgilere ulaşmanıza da yardımcı olabilir.

İçindekiler penceresini araştırmak için bir yardım penceresi açın, Gezinti sayfasını görüntüleyin ve sonra da İçindekiler sayfasına tıklayın.

Herhangi bir Offfice Programının tümü için kapsamlı bir içeriği tarıyorsanız, içerik listesinin tümünü genişleterek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. İçindekiler listesi görüntülenirken Gezinti çerçevesine sağ – tıklayınız ve tümünü aç seçeneğini seçiniz. Listeyi tekrar düzenli hale getirmek için, sağ – tıklayın ve Tümünü kapat seçeneğini seçiniz.

Microsoft Word hakkında seçeneği seçilerek Sistem bilgisi, Teknik Destek ve Sistem Bilgisi seçenekleri bulunan bir pencereden sisteminiz ile ilgi bilgi edinmek için yardım menüsündeki sistem seçeneği seçilerek sisteminize ait özellikleri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Web üzerinden yardımın sağlandığı Web yardım seçeneği ile kullanıcıların sorunlarına sürekli güncellenen bilgilerle çözümler getirilebilmektedir. Word’ un sunduğu imkanların en verimli şekilde kullanılması kulanıcıların üzerinde çalışacakları belgeler, Web sayfa tasarımları,Makrolar, etiketler gibi uygulamalarla yapılacak çalışmalarla olacaktır.

Sistem bilgisi ekranındaki bileşenler yazılım ve donanımı gösteren bilgi topluluğu olarak belirtilebilir

Bir mektup yaratmak gibi kişisel bir çalışmaya başladığınızda Office Yardımcısı’nı bir sihirbaz yaratması için kullanabilirsiniz. Word 2000'de ki yeni Office Yardımcısı karakteri, Word özelliklerini daha etkili nasıl kullanabileceğiniz, görsel örnekleri nasıl bulabileceğiniz konularında ve belirli görevlere ilişkin adım adım yönergeler konusunda ipuçları almak için önemlidir.

:-: :-: :-: :-: :-: :-: :-: :-: :-:

WORD 2000

Microsoft Word 2000’de, bir doküman,tez veya kitap yazarken yapabileceğiniz bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü Word, bir çok işlemi otomatik olarak yapar. Örneğin içindekileri, sayfa numaralarını , alt ve üst bilgilerini ve bunun gibi bir çok işlemleri kolayca hazırlamanızı, hatta yanlış yazdığınız kelimeleri sizi uyararak düzeltmezi sağlar.

DOSYA MENÜSÜ
DÜZEN MENÜSÜ:
GÖRÜNÜM MENÜSÜ
BİÇİM MENÜSÜ
ARAÇLAR MENÜSÜ
TABLE (TABLO)
PENCERE MENÜSÜ
YARDIM MENÜSÜ

66
0
0
Yorum Yaz