Excel 2000 - PENCERE MENÜSÜ

2012-01-24 23:39:00

PENCERE MENÜSÜ

Pencere menüsünde açık bulunan doküman pencerelerini görebilir ve isteğe bağlı olarak bu pencereleri düzenleyebilirsiniz.

1-Yeni Pencere:

Aktif olan pencereden bir tane daha açılmasını sağlar. Aktif olan pencere Belge2 ise ( kaydedilmediği varsayılmaktadır ) bu komut kullanıldığında bu pencrenin bir benzeri olan Belge2:2 isimli yeni bir pencere açılmasını sağlar. Bu durumda aktif dökümanın adı Belge2:1 ‘ e dönüşecektir. İşleme devam ettikçe bu belge isimleri sırasıyla 2:3, 2:4 biçiminde numaralandırılacaktır.

Yeni pencere oluşturmanın kullanıcıya sağlayacağı fayda, aynı dökümanı birden fazla dökümanmış gibi taklit edebilmesidir. Herhangi birinde yapılan işlem diğerlerine de yansıyacaktır.

2-Tümünü yerleştir:

Açık olan pencerelerin ekrana yatay olarak yerleştirilmesini sağlar. Böylece kulanıcı aynı anda birden fazla dökümanı takip edebilir.

3-Böl:

Aktif dökümanın iki pencerede kontrol edilmesini sağlar. Komut verildiğinde ekranın ortasında ve altında yatay kaydırma çubukları ve iki adet dikey kaydırma çubuğu oluşacaktır. Dökümanı bölerek aynı anda dökümanın farklı noktalarını görme imkanı ortaya çıkacaktır. Dikey kaydırma çubukları ile doküman üzerinde hareket edebilirsiniz.

4-Bölmeyi kaldır

Döküman bölünmüşse Böl komutu Bölmeyi kaldır biçimine dönüşecektir. Bölmenin kaldırılmasını sağlar.

5.Liste

Pencere menüsünün alt kısmında görülen listeye denir. Bu listede o anda açık bulunan dökümanların adı listelenmektedir. Bu dökümanlardan sol tarafında “ ? ” işareti bulunan doküman aktif dökümandır. Listeden seçilen doküman aktif doküman olacaktır.

Yukarıda da görüldüğü gibi aktif belge ”Tunod” isimli belge olup işlemler bu belge üzerinde yapılmaktadır. Diğer belgelerin açık olduğu ancak kullanımda olmadıklarını söyleyebiliriz..

:-: :-: :-: :-: :-: :-: :-: :-: :-:

WORD 2000

Microsoft Word 2000’de, bir doküman,tez veya kitap yazarken yapabileceğiniz bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü Word, bir çok işlemi otomatik olarak yapar. Örneğin içindekileri, sayfa numaralarını , alt ve üst bilgilerini ve bunun gibi bir çok işlemleri kolayca hazırlamanızı, hatta yanlış yazdığınız kelimeleri sizi uyararak düzeltmezi sağlar.

DOSYA MENÜSÜ
DÜZEN MENÜSÜ:
GÖRÜNÜM MENÜSÜ
BİÇİM MENÜSÜ
ARAÇLAR MENÜSÜ
TABLE (TABLO)
PENCERE MENÜSÜ
YARDIM MENÜSÜ

111
0
0
Yorum Yaz